Nazalli

KATALOG
RENK KARTELASI
SON YAZILAR

Ofis Koltuğu Özellikleri Nelerdir?Ofislerde çalışanlar, masa başı iş sahibi olanlar günlerinin yarısını ofis ortamında geçirmektedirler. Bu süreç içerisinde gerek masası gerek koltuğu yani özetle çalışma alanları bazı ölçütlere göre uyarlanmış olmalıdır. Ofis koltuğu diyerek geçilmemelidir. Masa başı çalışan kişilerin ortak özellikleri bel, boyun ve sırt ağrılarıdır. Hatta masa başı çalışan kişilerin meslek hastalığı olarak bel fıtığı teşhis edilmektedir. Ofis ortamlarında verimli iş çıkartabilmek ve sağlıklarını koruyabilmek için ideal bir ofis koltuğu tercih edilmelidir. Bu tercih yapılırken belli başlı kriterlere özen gösterilmelidir. Böylece çalışan kişi işin amacına uygun bir şekilde verimli olarak çalışabilmektedir. 

Çalışan kişiler farklı beden yapılarına sahip ve farklı kilolara sahiptir. Bu nedenle temin edilecek olan ofis koltukları her bedene göre ayarlanabilen şekilde tercih edilmelidir. Özellikle bel kısmından desteklenerek gövdenin dik durabilmesi sağlanmalıdır. Böylece çalışan kişi bel ağrısı çekmektense işine adapte olabilmektedir. Ayrıca çalışan kişiye rahat ve özgürce hareket kabiliyeti sağlanmalıdır. Bunu sağlayabilmek için de ofis koltuklarının tekerlekli olanları tercih edilmelidir. Böylece masa başında oturan kişi rahat bir hareket alanına sahip olabilmektedir. Bir diğer özellik ise; çalışılan masa ile boyunun orantılı olabilmesidir.

Ofis koltuğunun masaya göre orantısının kişinin bedenine göre ayarlanması gerekmektedir. Çok yüksek bir masa veya çok alçak bir masa, kişilerin sağlıksız çalışmasına neden olacaktır. Ayrıca ofis şık olsun diye alınan çoğu ofis koltuğu rahatsız edici özelliklere sahip olabilmektedir. Bu nedenle sadece şık olmasına aldanılmamalıdır. Aynı zamanda konforlu da olmalıdır. Konfordan kastedilen özellik; koltuğun yumuşak olması demek değildir. Çok yumuşak olan ofis koltukları rahatsız edici olabilmektedir. Kişi koltuğa oturduğunda içine gömülmemelidir aksine sert olması tercih edilmelidir. Sert olan koltuklar sayesinde kişi daha dik oturmakta ve daha fazla kendisini işe verebilmektedir. Yumuşak olan koltuklar ilk kullanılmaya başlandığında çok rahatmış gibi bir his vermektedir. Fakat süre geçtikçe içine gömülme yaşandığı için kendisini devamlı bir kuvvet harcayarak dik tutmaya çalışmaktadırlar. Sadece müşterilerin, misafirlerin koltukları yumuşak olarak tercih edilmelidir. 

Ofis koltuğu özellikleri arasında en bilinen ve en mühim özelliği ise sırt bölümünde bulunan bombedir. Bu bombe sayesinde dik oturulduğunda omurganın sağlıklı yapısının bozulması engellenmektedir. Eğer bel kısmında herhangi bir çıkıntı yok ise bu durumda oturan kişinin beli boşlukta kalmaktadır. Bu nedenle kişiler dik oturamaz ve sırtlarını yaslama ihtiyacı duyarlar. Bu da maalesef ki kişilerde omurga sıkıntısı ve kamburluğa yol açmaktadır.
Toplam Zaman: 0,11 sn