Nazalli

KATALOG
RENK KARTELASI
SON YAZILAR

Ofis Koltuğu Ağrı Yapar mı?Mesai süresince masa başında çalışan kişilerin ortak problemleri sırt ve bel ağrılarıdır. Bunun nedeni rahatsız ofis koltuklarında mesailerini geçirmelerinden kaynaklanmaktadır. Genel olarak vücut yapılarına uygun olmayan koltuklar sadece şık görünümlerinden veya da ucuz olmalarından dolayı tercih edilmektedir. Böylece kişiler masa başında çalışırlarken omurga sıkıntısı yaşamaktadırlar. 

Ofis koltuğu ağrı yapar mı? Genel olarak masa başı çalışan kişilerin en büyük şikayeti ergonomik olmayan, ya çok fazla yumuşak ya da çok sert çalışma koltuklarıdır.  Kişiler fazla yumuşak olan koltukların içlerine gömülmekte ve devamlı kuvvet uygulayarak kendilerini dik tutmaya çalışmaktadırlar. Böylece sırt ve bel ağrıları yaşamaktadırlar. Genel olarak omurga rahatsızlıklarının en büyük sebebi rahatsız ofis koltuklarıdır. Örneğin çok sert olan koltuklarda da çalışmak zordur. Bir süre sonra vücuda ağrı şeklinde bu sertlik geri dönmektedir. Bu nedenle kesinlikle yumuşak olmayan ama çok sert de olmayan koltuklar tercih edilmelidir. Ayrıca masa – koltuk arası oran da çok önemlidir. Koltuk masaya göre yüksek ise; kişinin yazı yazması, bilgisayara uzanması zor olacaktır. Kamburluk riski bu noktada ortaya çıkmaktadır. Aksine masa yüksekte ise bu kez de koltuğun kısa kalması sebebi ile kişinin uzanması gerekmektedir. Bu tarz masa – ofis koltuğu uyumsuzluklarında ciddi derecede bel, boyun, sırt ve bel ağrıları yaşanmaktadır. 

Ayrıca ofis sandalyelerinin ideal yüksekliği 40- 50 cm aralığında olmalıdır. Fakat bir diğer önemli özelliği ise bu sandalyelerin boyunun ayarlanabiliyor olmasıdır. Böylece farklı vücut yapısına sahip kişiler aynı sandalyeleri tercih edip verim alabilmektedirler. En önemli detaylardan biri de sırt bölümünde bombe bulunan ofis koltuklarının tercih edilmesidir. Böylece masa başı çalışan kişilerin bellerinin boşlukta kalmaması sağlanabilmektedir. Aksi halde omurga rahatsızlıkları sık sık gözlenmektedir. Düz ofis koltukları herhangi bir bel desteği olmaksızın kullanılmamalıdır. 

Bir diğer önemli özellik ise, ofis koltuklarının kol desteklerinin bulunmasının gerekliliğidir. Kol destekleri bulunmayan bir ofis koltuğunda kol, omuz ve boyun ağrıları sık gözlenen şikayetlerdendir. Bu nedenle bu ağrıların da önlenebilmesi için ofis koltuklarının kol destekli olanlarının tercih edilmesi gerekmektedir. Bir diğer önemli faktör ise; ofis koltuklarının tekerlekli olanlarının tercih edilmesi gereğidir. Eğer koltuklarda tekerlek yok ise kişinin hakimiyet alanı daralmaktadır. Bunun önlenebilmesi için 6 ayağı olan tekerlekli ofis koltukları tercih edilmelidir. Böylece koltuğun hareket alanı genişlemektedir. Böylece bel, sırt ve bacak ağrılarının da önlenebilmesi sağlanmaktadır. 

Toplam Zaman: 0,09 sn