Nazalli

KATALOG
RENK KARTELASI
SON YAZILAR

Ofis Koltuğunda Uzun Saatler Oturmak Zararlı mı?Günümüzde çalışan nüfus günden güne artmaktadır. Böylelikle kadın erkek çalışan nüfus da artma eğilimindedir. Genellikle de masa başı, bilgisayar başı işler gündemdeki yerini korumaktadır. Bunun bir sonucu olarak masa başında gününü oturarak geçirenlerin çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların ilki omurga bozukluğudur. Ayrıca ciddi bel, boyun, omuz ve sırt vakaları ile de çok sık karşılaşılmaktadır. Bunun nedeni ofis koltuğunun rahatsız olması ve uzun saatler bu koltukta oturuluyor olmasıdır.

Ofis Koltuğunda Uzun Saatler Oturmak Zararlımı? Günümüz araştırmalarına göre masa başı çalışan kişilerin uzun saatler boyu ofis koltuğunda oturmasını zararlı bulmaktadır. Ofis koltuğunun sağlıksız olması bu olguyu daha da tetiklemektedir. Bunun yanı sıra rahat bir ofis koltuğu olsa dahi günün yarısı hiç kalkmadan aynı koltukta oturmak da sakıncalıdır. Çeşitli kas ağrıları, uyuşma, eklem yerleri ağrısı gibi şikayetlerin nedeni de budur. Kişiler işyerlerinde gün boyu ofis koltuğunda oturarak omurgasal bozukluklara açık davetiye göndermektedirler. Ofis koltuğunun vücut yapılarına uymaması da bunu tetiklemektedir. Ofis koltukları kişilerin boylarına göre ayarlanabilir olmalıdır. Ayrıca bir diğer önemli faktör de koltuğun ayaklarının 6 adet olup tekerlekli bir yapıya sahip olmasıdır. Böylece kişinin manevra kabiliyeti ve hareket alanı genişlemektedir. Bu da daha az bel ağrısına neden olmaktadır. Ayrıca masa ile koltuk oranı da çok önemlidir. Masanın yüksek olması sandalyenin alçak olması veya tam zıttı durumlarda vücut zorlanmaktadır. Ayrıca ofis koltuklarının bel kısmında bir bombe olması gerekmektedir. Bu bombe kişinin bel kısmının boş kalmamasını sağlamakta ve dik oturmasını da sağlamaktadır. Böylece kamburluk ve omuz ağrısı gibi şikayetler de olmayacaktır.

Ofis koltuklarında saatlerce oturmak yerine arada bir mola verip bel ve boyun hareketleri uygulanması gerekmektedir. Mola esnasında yürümek, dolaşıp tekrar işin başına oturmak kan dolaşımını rahatlatmaktadır. Böylece vücuttaki kan akışının rahatlaması, dolaşımın hızlanması ve metabolizmanın dengelenmesi sağlanabilmektedir. Sabit ve aynı pozisyonda oturan kişilerin hareket etmesi sağlanmalıdır. Kişiler ileride daha büyük fiziksel sağlık sorunları yaşamaması için baştan önlem almalıdır. Günlük spor ihtiyaçlarını bir hekim kontrolünde gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Uzun süre ofis koltuğunda oturup akabinde ters bir hareket yapılmasından da kaçınılmalıdır. Tehlikeli rahatsızlıklara yol açılması önlenebilmesi için hekim kontrolünde hareketler yapılmalıdır. Aksi halde geri dönüşü olmayan fiziksel problemler yaşanabilmektedir. Kişiler gün boyu ofis içerisinde fırsat buldukça hareket etmeli ve yürüyüş yapmalıdır.
Toplam Zaman: 0,06 sn