Nazalli

KATALOG
RENK KARTELASI
SON YAZILAR

Ofis Koltuğu Yerleşiminde Dikkat Edilmesi GerekenlerOfis içi çalışmanın zevkli olduğu kadar sıkıntılı yönleri de bulunmaktadır. Bu sıkıntılardan en önemlisi ofis koltuğunun yanlış yerleşimidir. Çalışan kişiler ofis ortamında çalışırken birçok etkenden olumlu ya da olumsuz olarak etkilenmektedir. Bunlardan en önemlisi de çalışma alanları ile ilgili olumsuzluklardır. En fazla vakit geçirilen yer masa başı olduğu için ofis koltuğunun ergonomik özelliklere sahip olması gerekmektedir. Ofis koltuğunun ne çok fazla yüksek ne de çok alçak olmaması gerekmektedir. Çünkü yüksek olan ofis koltukları nedeni ile çalışan kişiler masalarına doğru eğilmek durumunda kalacaklardır bu da kamburluk gibi sıkıntılara yol açacaktır. Veya tam tersi olarak masanın yüksekte olması da kişinin kollarının ve omuzlarının ağrımasına neden olacaktır. Bu nedenle masa ile sandalye arasında vücut yapısına uygun olarak bir mesafe ayrılmış olması gerekmektedir. Bunu herkesin bedenine göre sağlayabilmenin de tek yolu ayarlanabilir sandalyelerin kullanılmasıdır. Böylelikle ofis koltuğu ne yükse kalacak ne alçak kalacaktır. Bunun sonucunda da herhangi bir bel, sırt, boyun ve omur ağrısı yaşanmayacaktır.

Ofis koltuğu yerleşiminde dikkat edilmesi gereken hususlar arasında ışık konusu bulunmaktadır. Koltuğun ergonomik olmasının yanı sıra doğru yere yerleştirilmesi de gerekmektedir. Böylece ışık ne arkadan çok fazla gelmelidir ne de ön cepheden çok gelmelidir. Aksine yukarıdan gelecek bir ışığa göre yerleşim yapılması gerekmektedir. Böylece kişi rahatlıkla çalışabilecek ve iş verimliliği artacaktır.

Ofis koltuklarının ergonomik olması gerekmektedir. En önemli özelliklerinden bir diğeri ise; kolluk kısımlarının bulunmasıdır. Böylece omuz ve kol ağrılarının da önüne geçilmiş olacaktır. Ofis koltuğu seçerken dikkat edilmesi gereken önemli hususlarından biri de bahsedilen kolluklardır. Kişi çalışma esnasında kendi kol boyuna uygun olan şekilde kolluk olanlarının seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca ofis koltuklarının boyunluk kısmının da olması gerekmektedir. Kişilerin omurga sistemi için en önemli özelliklerden biri de bu boyunluklardır. Ayrıca bel kısmında bir çıkıntı olması da gerekmektedir. Böylece sırt kısmının boş kalmaması sağlanabilmektedir. Kişilerin en fazla yaşadığı sıkıntı da bel fıtığı sorunudur. Bunun nedeni de bel kısmının çalışma süreleri boyunca boşlukla kalmasından kaynaklanmaktadır. Masa başı çalışan kişilerin ofis koltuklarının ergonomik ve çeşitli özelliklere sahip olması ile kişiler işlerine daha iyi adapte olabilmektedir. Böylece iş verimliliğinde de artış görülmekte ve çalışan kişilerin beden sağlığının da sağlanmış olması gözlenmektedir. Ofis koltukları masa başı çalışan kişiler için en önemli faktördür.
Toplam Zaman: 0,08 sn