Nazalli

KATALOG
RENK KARTELASI
SON YAZILAR

Ofis koltuklarının standart yüksekliğiOfis koltuğunun standart yüksekliği nasıl ayarlanması gerektiği çok ayrıntılı bir konu olmakla beraber, aynı zamanda önem arz etmektedir. Ofis çalışanlarının kullandıkları eşya, araç, gereç ve çevre düzeninin doğru seçilmesi verimliliği büyük ölçüde artırır. Bunların içinde çalışma koyluğunun yükseklik çok önemlidir. Bunu yaparken bilimsel olarak yapılmış çalışma ve sonuçlara kulak vermek gerekir. Ofis çalışanı için oturma yüksekliği ayarlanabilir, konfor bakımından zengin olan koltuklar vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Önce doğru pozisyonda otura bilmek için koltuk ayarı yapmayı öğrenmeliyiz.  

Koltuğun yükseklik ayarını yaparken dikkat etmemiz gereken üç tane önemli unsur vardır. Bular diz yüksekliği, oturma yüzeyi derinliliği ve sırt desteğidir. Masasının Oturma yüksekliğini ayarlamak için ayakta durur iken oturma yerinin en üst noktası diz kapağımızın altına gelecek şekilde olması gerekiyor. Bu pozisyonu sağladığımız vakit, ayağımızın taban yüzeyi yere tam basacaktır. Vücut ağırlığının eşit dağılımı için koltuğun oturma yüzeyinin ön kısmında baskı hissedersek, koltuk alçaltılmalı yok eğer arka kısmında baskı hissedersek koltuk yükseltilmelidir.

Oturma yüzeyi ayarlanarak konforu yükseltmek ağırlık dağılımında etki yaratır. Sırt desteğini sağlamak için ise oturur vaziyette iken diz arkasına baskı yapmadan sırtın desteklenmesine destek verecek derinlikte olması gerekir. Ofis çalışma koltuğumuzun yüksekliğini ayarlarken çalışma masasının yüksekliği de alınarak orantı kurmak gerekiyor Çalışma koltuğuna oturulduğu zaman karşımızdaki monitörün göz hizasından en az 15 cm ya da 30 cm daha aşağıda olması boyun hareketlerimizi ve kaslarımızı rahatlatır ve germez. Monitör oturma seviyemizden daha alçakta olduğu zaman boyun hareket ve egzersizlerini daha rahat yapmaktadır. Göz seviyesinde göre yerleştirilmiş olan monitör ise kullanıcısını sadece bir pozisyonda kalmaya zorlar. Aynı pozisyonda uzun süre kalmak çok rahatsızlık verici olmanın yanında gözü çok yorduğundan dolayı göz bozukluğuna sebep olur. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda ofis çalışanlarının çalışma koltuğunun yüksekliğini oturduğu vakit monitörden daha yukarıda olursa göz hizası, gözler ve görüş açısından çok daha konforlu olduğu kabul ediliyor. Tabi bu arada hatırlatmakta fayda var. Ofis koltuğumuzu yüksekliği ayarlanabilir türden tercih ediyorsak eğer çalışma ve monitör masamızı da yüksekliği ayarlana bilir türden seçmemiz daha uygun olacaktır.

Gerek ofis çalışanları olsun gerekse başka iş dallarında bilgisayar karşısında çalışmakta olanlar olsun, çağımızda artan bel, boyun fıtıkları, stres ve dolaşım bozukluğu gibi rahatsızlıkların oturarak çalışanlarda daha fazla görüldüğünden, kişiler gereksinimlerinin farkına vararak, çalışma koltuğunun yükseklik ayarının önemini dile getiriyorlar.
 

Toplam Zaman: 0,09 sn