Nazalli

KATALOG
RENK KARTELASI
SON YAZILAR

Doğru Ofis Koltuğu Modeli Seçme Sağlıklı bir vücut için oturuşa dikkat etmek gerekir. Oturarak çalışanlar doğru ofis koltuğu modelini seçemezlerse ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilirler. Uygun model sevilen renkte, desende olan değil sağlıklı ve rahat oturulabilecek modeldir. Sırt ağrısı, boyun ağrısı, performans düşüklüğü doğru modeli seçemeyen kişilerin en çok karşılaştığı problemlerdir. Oturulan koltuğun yüksekliği, oturağın yumuşaklık ayarı, arkalığın eğimi ve sertliği kişilerin sağlıklı oturuş pozisyonuna göre değişiklik gösterebilir. Örneğin çok terleyen birisi fileli koltuk yerine deri veya kumaş kaplama koltuklardan birini seçerse hem çok terlediği için rahatsız olacak hem de sırt ağrısına davetiye çıkaracaktır. Bacakları uzun birisi yüksekliği alçak bir koltukta oturursa hem enerjisini çabuk bitirir hem de bir türlü doğru oturuş pozisyonuna geçemez. Dolayısıyla işine konsantre olamaz. Yapılan iş kadar oturulan koltukta önemlidir. Çünkü doğru koltuk seçimi performans arttırır ama koltuk yanlış seçilirse performansın azalacağı gibi ağrılarda baş gösterir.

Koltuk alacak kişi önce kendini analiz etmelidir. Uzun boyluysa yüksek koltukları, terliyorsa fileli koltukları, kilolu bir kişi ise oturağının kumaşı hava alan koltukları tercih etmelidir. Koltuğun görünümü ikinci planda olmalıdır. Şıklık hiçbir zaman sağlıktan daha önemli değildir. Sırt ağrısı yaşayan birinin koltuk alırken dikkat etmesi gereken en önemli özellik arkalığın harekete göre destekli olmasıdır. Arkalık her pozisyonda sırta destek olursa ağrılardan kurtulur ve işine daha iyi odaklanır. Uzun süre oturmak sağlık açısından zararlıdır ama doğru koltuk modeli seçilirse bu zarar minimuma iner.

Arkalığı esneyen, oturağı hava alan, kollukları pasif duruma getirilebilen, yüksekliği ayarlanan koltuklar herkes için uygundur. Koltuk seçimi yaparken oturuş şekli göz önüne getirilmelidir. Dik oturmakta problem yaşayanlar arkalığı içeriye doğru daha çok girintili olan modeli seçmelidirler. Doğru ofis koltuğu seçmek kullanıcıya rahat ve sağlıklı bir oturuş kazandırır. Büyük ve yumuşak ofis koltukları uzun süreli oturuşlar için uygun değildir. Deri koltuklar sıcak ortamlarda kullanılması halinde üstünde oturan kişiyi terletir ve bunaltır. Sıcak ortamlar için en uygun olan koltuk fileli olandır. Soğuk ortamlarda ise kumaş veya deri kaplama koltuklar tercih edilmelidir. Koltuğun dengesi de sağlıklı oturuş için önemlidir. Tekerlekler belli aralıklarla kontrol edilmelidir. Bir tekerleğin yarattığı dengesizlik bile ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Eğer herhangi bir tekerleğin değişmesi gerekiyorsa değiştirilmelidir. Modele uygun olmayan, küçük ya da daha büyük bir tekerlek monte etmek oldukça tehlikelidir. Dengesiz bir tekerlekli koltuk üzerinde oturan kişinin düşmesine sebebiyet verebilir.

Toplam Zaman: 0,31 sn