Nazalli

KATALOG
RENK KARTELASI
SON YAZILAR

Konferans ve eğitim grubu ofis koltukları Okullarda, konferans salonlarında, toplantı odalarında kullanılan ofis koltukları normal ofis koltuklarından farklılık gösterir. Eğitim grubu olarak adlandırılan bu ofis koltukları genelde tekerleksiz, kolsuz ve sade bir görünüme sahiptir. Sade görünüme sahip olmasının en büyük sebebi çok fazla üretilmesi ve kullanılmasıdır. Basit sistemli koltuklar daha çok tercih edilir çünkü çok kullanılması fiyatın artmasını sağlar. Tekerlek kullanılmamasının en büyük sebebi tercih edilen bu koltukların bulundukları yere sabitlenmesidir. Bazı modellerde ayak bulunmaz. Ayak bulunmayan modellerde genelde katlamalı oturak bulunur. Bu sistem daha çok tiyatrolarda ve konferans salonlarında kullanılır. Üzerinde kimse oturmadığında koltuk katlanır. Koltuğun kullanılmadığı zamanlarda katlı durması temiz kalmasını, kirlenmemesini sağlar. Arkalık ile oturağın dize en yakın bölgesi arasında kurulan bir halat sistemi ile oturaklı koltuklar üretilir. Bu tarz koltuklar genelde kaliteli tiyatrolarda, önem arz eden konferans salonlarında kullanılır. Çünkü maliyet olarak eğitim grubu ofis koltuklarının en pahalısıdır.
 
Okullarda, üniversitelerde, labaratuarlarda tekerlekli ve omurgalı koltuklar daha çok tercih edilir. Koltuğun tekerlekli olması kullanılan mekan açısından da önemlidir. Sabit koltuklar uzun seneler kullanılır ve temizlik açısından kullananlara zorluk çıkartır. Dar mekanlara daha çok koltuğu sığdırmak isteyen kimseler katlanabilir koltukları tercih etmelidirler. Bu sayede daha az alana daha çok koltuk sığdırılmış olur. Maliyet yönüyle dikkat çeken katlanabilir koltuklar yeni yapılan konferans salonlarında, stadyumlarda, sinema salonlarında hatta meclis binasında bile kullanılmıştır. Fazla tercih edilmesinin sebebi kullanışlı ve ergonomik olmasıdır. Ayrıca kullanıldığı ortama ayaklı koltuklardan daha düzenli bir görünüm ve ferah bir hava katar. Günümüzde eğitim kurumlarında çok tercih edilen bir koltuk modeli de koltuğun kolluklarından birine küçük bir aparatif masa takılmasıyla oluşan modeldir. Bu küçük masa sayesinde öğrenci önünde masa olmasada rahatça not alıp yazı yazabilmektedir. Bu küçük masanın diğer bir özelliğide istenmediğinde katlanıp pasif hale getirilebilmesidir. İsteyen öğrenci küçük bir aparatla tutturulan bu masayı ters yöne de takabilir. Bu durum öğrencinin not alırken kullandığı eline bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ofis koltuklarının eğitim sektörüne özgü çıkardığı bazı modeller öğrenciler için kolaylık sağlamaktadır. Bu modellerden en önemlileri üzerinde not alınabilecek küçük bir masaya sahip olan model ve oturağın hemen altına takılan bir file sayesinde çanta koyulacak yere sahip olan modeldir. Gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmaya çalışan ofis koltuğu modelleri de bu doğrultuda değişip gelişmeye ve insanların hayatını kolaylaştırmaya devam etmektedir.
Toplam Zaman: 0,02 sn