Nazalli

KATALOG
RENK KARTELASI
SON YAZILAR

Ofis Koltuğu Nasıl Monte Edilir? Ofis koltuğu bir siteden alınmışsa alıcısının eline, koli içerisinde ve parçalar halinde ulaşır. Koltuğun modeline göre monte işlemi farklılık gösterir. Koltuğun arkalığını tek bir omurga tutuyorsa monte ederken dengeye önem verilmelidir. Bir santimlik bir hata koltuğun dengesiz görünmesine yol açar ve kullanan kişi de bu durumdan rahatsız olur. Omurgalı modellerde yapılması gereken ilk işlem omurgaya oturağı ve arkalığı sabitlemektir. Bu işlem yapıldığında koltuğun iki ana parçasından biri olan üst taraf hazır hale getirilmiş olur. Daha sonra yapılacak işlem amortisörü dengeli bir şekilde yuvasına yerleştirmektir. Bazı modellerde amortisör ayağın içine oturtulmuş şekilde bulunur, bu durumda monte işlemi kolaylaşır. Amortisör yerleştirildikten sonra üst taraf ile ayak birbirine sabitlenir. Tekerlekler her koltuğun monte işleminde en sona bırakılmalıdır. Önce tekerlek monte edilirse ayak ve üst tarafı birbirine tutturma işlemi zorlaşır. Tekerlekleri monte ederken tekerleğin dört köşesine sıkılan vidanında eşit olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde denge sağlanamaz ve koltuğun üzerinde biri otururken tekerleklerin dönmesi zorlaşır.
          
Deri ofis koltuklarının monte işlemi omurgalı modellere göre daha kolaydır. Deri döşeme monte esnasında zarar görebilir, bunun için koltuğu monte ederken parçaların üzerindeki naylon koruyucu çıkarılmamalıdır. Koltuk monte edildikten sonra koruyucular çıkarılır. Bu sayede deri döşemeye zarar gelmez. Bazı deri koltuklar tek parçadır. Bu koltukların ticareti ve taşınması zor olduğu için fazla tercih edilmezler. Koltuğun boyunluğu varsa bu parçayı ters takmamak gerekir. Ters takıldığında monte edilen koltuğun tekrar sökülmesi gerekir ve bu zaman kaybına yol açar. Bazı koltuk modellerinde ise boyunluk sabit değildir. Kullanılmadığı zamanlarda üzerinde oturan kişinin tercihine göre rahatça çıkarılabilir. Deri bir koltuk uzun süre kullanıldıktan sonra sökülüp tekrar monte edilecekse parçaların tam anlamıyla oturması gerekir. Çünkü uzun süre parçaların birleştiği arada kalan deri görünen kısımdaki deriye göre daha koyu bir renkte olacaktır. Bu da koltuğun görünümünü bozar.
         
 Koltuk monte ederken dengeye çok önem verilmelidir. Dengesiz tutturup sıkılan vidalar zamanla koltuğun dengesinin bozulmasına ve çok hızlı yıpranmasına yol açar. Koltuk parçalarının yanında gönderilen vidalar monte işi için özel üretilmiştir. Dolayısıyla koltuğu monte ederken bu vidalar kullanılmalı, başka vidalar kullanılmamalıdır. Tekerlekler tek vidalı ve bu vidanın ayağa takılması gerekiyorsa civata sabitleyici kullanılmalıdır. Bu işlem zamanla vidanın gevşemesini önler ve koltuğun dengesinin kusursuz olmasını sağlar.
    
Toplam Zaman: 0,13 sn