Nazalli

KATALOG
RENK KARTELASI
SON YAZILAR

Rahat Bir Ofis Koltuğu Nasıl Olmalıdır?
           Günümüzde masabaşı işlerde, ofislerde çalışan kişilerin ortak şikayetleri çeşitli vücut ağrılarıdır. Bunun sebebi yanlış seçilen ofis koltularıdır. Ofis koltuğu seçerken gerekli kriterlere uymamak, insanları ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya getirir. Rahatsız koltuklar, üzerinde oturan kişinin adeta korkulu rüyasıdır. Oysa insanlar rahat ve kullanışlı bir koltuk seçerek bu sorunları ortadan kaldırabilirler. Koltuk seçiminde yapılan en büyük yanlışlık koltuğun bulunduğu ofise, masanın rengine göre, yani ezbere seçim yapmaktır. Seçilen koltuğun şık görünmesi önemlidir fakat koltuk ne kadar şık olursa olsun o koltuğu kullanan kişi rahat edemiyorsa seçim yanlıştır. Rahatlık yumuşaklık demek değildir, aksine yumuşak koltuklar uzun süre oturanlar için rahatsız ve oldukça sağlıksızdır. Rahat bir koltuk ne yumuşak ne de sert olmalıdır.
           İdeal koltuk seçilirken masanın boyuna dikkat edilmelidir. Masaya göre seçilmeyen koltuklar üzerinda çalışan kişiyi dosya incelerken, yazı yazarken rahatsız eder ve gereğinden fazla yorar. Sert koltuklar kısa oturuşlar için idealdir. Koltuğun sert olması üzerindeki kişinin odak kuvvetini arttırır, zihinsel yorgunluğu geciktirir. Kısa süreli toplantılar için rahat koltuk sert olandır. Bu seçim çalışanların performansını da arttırır. Fakat uzun oturuşlarda sert koltukların tercih edilmesi ağrılara davetiye çıkarır. Yumuşak koltuklar ofislerde müşterilerin ve misafirlerin oturacağı yerlerde tercih edilmelidir. Çalışanlar için ise yumuşak koltuk asla tercih edilmemelidir. Bu koltuklar başta rahat gibi görünür zaman geçtikçe oturanı yorar, performansını düşürür. Misafir ve müşteriler için ise rahat koltuk yumuşak olandır. Çünkü müşteriler çok fazla oturmayacak, kısa oturuşlarda rahat etmek için birebir olan yumuşak koltuğa oturduklarından rahat edeceklerdir.
           Çalışanlar için rahat denebilecek bir koltukta olması gereken en önemli şeylerden biri arkalıktır. İçeriye doğru bombeli bir arkalığa sahip olan koltuk tercih edilmesi üzerinde oturan kişinin sırtını destekler ve dik durmasını sağlar. Bazı kişiler tekerlekli ofis koltuklarının daha kullanışlı olduğunu düşünür. Fakat sağa sola dönüldüğünde koltuğun da hareket etmesi üzerindeki kişinin dengesini bozar ve dengeyi sağlamaya çalışırken daha fazla enerji harcamasına yol açar. Zaten uzun süre oturmaktansa arada bir ayağa kalkmak sağlıklı olandır. 360 derece dönebilen, tekerleksiz bir ofis koltuğu masabaşında çalışanlar kişiler için idealdir. Kolluklar göbek hizasının üstünde, arkalık içeriye doğru bombeli olmalıdır. Eğer arkalık düzse koltuğa küçük bir aparat takıp sırt desteklenmelidir. Boyunluk kafa hizasından aşağıda olmalıdır. Aksi takdirde boyun ağrısına davetiye çıkar. İstenilen şekilde oturulabilmesi için amortisörlü koltuklar tercih edilmelidir.

Toplam Zaman: 0,13 sn